Античният керамичен център край Павликени за пети път ще бъде домакин на фестивала Антична балканска земя (Terra Antiqua Balcanica), съобщиха организаторите от Община Павликени и Историческия музей в града.
Античният керамичен център е сочен за първи в България музей на открито, който археологът Богдан Султов разкрива и изследва в продължение на десет години (1971 до 1982г.). Керамичният център се състои от вила от римската епоха (т.н. вила рустика) и производствен център за керамична продукция. Функционирал е от края на 1-ви век н.е. до средата на 3 – 4 век. Проучени са над 50 пещи за строителна и битова керамика, които потвърждават тезата, че тук е произвеждана керамична продукция не само за нуждите на местното население, но и с цел търговия. Произведения на местните ателиета са откривани във военния лагер Нове, в административния градски център Никополис ад Иструм, в много от селищата на провинциите Долна Мизия и Тракия, в някои от градовете на провинция Дакия, дори на Кримския полуостров, посочиха от музея. Наличието на множество грънчарски пещи и работилници, намерената в тях продукция и инструменти на старите майстори, предоставят възможността да се проучи античното керамично производство. То представлява дълъг и сложен технологичен процес, обезпечен от естествените находища на подходяща пластична глина в района.
На 2 и 3 септември 2023 г. Античният керамичен център ще стане естествена сцена на петия фестивал Антична балканска земя, а официалното откриване ще е на 2 септември от 10:30 часа. Посетителите ще станат свидетели на епични битки, ритуали и жертвоприношения, ще имат възможност да опитат две емблематични исторически напитки - медовината и меденото вино (Conditvm paradoxvm), както и вино от съвременни производители от региона, ще се запознаят с античната кухня, мода, въоръжение, музика и игри. Традиционните за обекта керамично производство и традиции ще бъдат възродени от талантливи майстори-грънчари.
Акцентът тази година ще бъде поставен върху края на производствената керамика след нападенията на готските племена от север. Този драматичен период ще бъде представен от две групи за исторически възстановки – „Антична Тракия” и „Ситалк”. За любителите на историята и археологията ще има и пешеходни турове с беседи, водени от екскурзоводите към Исторически музей – Павликени. Изпълнение на балетна школа „Грация” и Дуо „Freija“ ще бъдат част от музикален пейзаж, който пренася слушателите в друго време и място, казаха организаторите.
/АКМ/
No comments:
Post a Comment