Античният керамичен център край Павликени за пети път ще бъде домакин на фестивала Антична балканска земя

Античният керамичен център край Павликени за пети път ще бъде домакин на фестивала Антична балканска земя

Античният керамичен център край Павликени за пети път ще бъде домакин на фестивала Антична балканска земя (Terra Antiqua Balcanica), съобщиха организаторите от Община Павликени и Историческия музей в града.

Античният керамичен център е сочен за първи в България музей на открито, който археологът Богдан Султов разкрива и изследва в продължение на десет години (1971 до 1982г.). Керамичният център се състои от вила от римската епоха (т.н. вила рустика) и производствен център за керамична продукция. Функционирал е от края на 1-ви век н.е. до средата на 3 – 4 век. Проучени са над 50 пещи за строителна и битова керамика, които потвърждават тезата, че тук е произвеждана керамична продукция не само за нуждите на местното население, но и с цел търговия. Произведения на местните ателиета са откривани във военния лагер Нове, в административния градски център Никополис ад Иструм, в много от селищата на провинциите Долна Мизия и Тракия, в някои от градовете на провинция Дакия, дори на Кримския полуостров, посочиха от музея. Наличието на множество грънчарски пещи и работилници, намерената в тях продукция и инструменти на старите майстори, предоставят възможността да се проучи античното керамично производство. То представлява дълъг и сложен технологичен процес, обезпечен от естествените находища на подходяща пластична глина в района.

На 2 и 3 септември 2023 г. Античният керамичен център ще стане естествена сцена на петия фестивал Антична балканска земя, а официалното откриване ще е на 2 септември от 10:30 часа. Посетителите ще станат свидетели на епични битки, ритуали и жертвоприношения, ще имат възможност да опитат две емблематични исторически напитки - медовината и меденото вино (Conditvm paradoxvm), както и вино от съвременни производители от региона, ще се запознаят с античната кухня, мода, въоръжение, музика и игри. Традиционните за обекта керамично производство и традиции ще бъдат възродени от талантливи майстори-грънчари.

Акцентът тази година ще бъде поставен върху края на производствената керамика след нападенията на готските племена от север. Този драматичен период ще бъде представен от две групи за исторически възстановки – „Антична Тракия” и „Ситалк”. За любителите на историята и археологията ще има и пешеходни турове с беседи, водени от екскурзоводите към Исторически музей – Павликени. Изпълнение на балетна школа „Грация” и Дуо „Freija“ ще бъдат част от музикален пейзаж, който пренася слушателите в друго време и място, казаха организаторите.

/АКМ/

No comments:

Post a Comment